Taze Yayın

8/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Nar Ekşisi Sosu Neden Yasaklandı? Resmi Gazete Yayınladı...

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'de en çok tüketilen soslardan biri olan nar ekşisi hakkında düzenlemeye gitti. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni karara göre, piyasada nar ekşisi izlenimi veren ancak aslında nar aromalı sos, nar sosu, nar ekşisi sosu gibi isimler altında üretilen ürünlerin üretimi yasaklanacak. Tüketicilerin sağlığı ve güvenliği göz önünde bulundurularak alınan karar ile nar ekşisi içeren ürünlerin piyasada olmayacağı tarih 30 Haziran 2024 olarak belirlendi. Ancak, doğal nar ekşisinin üretimi ve satışı bu düzenlemeden etkilenmeyecek.


Nar Ekşisi Neden Yasaklandı? Resmi Gazete Yayınladı...Nar Ekşisi Yasaklandı Mı?

24 Mart 2023 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete'de, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından nar ekşisi soslara yönelik bir düzenleme getirildi. Nar ekşisi izlenimi veren bazı sosların satışına sınırlama getirilerek, tüketicilerin satın aldıkları ürüne güvenebilmesi amaçlanıyor. Bu düzenlemeye göre, piyasada olan nar aromalı soslar, nar ekşisi sosları ve nar ekşili şuruplar 30 Haziran 2024 tarihine kadar satılabilecek. Ancak, piyasada mevcut olan ürünlerde nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir bileşen eklenemeyecek.

Nar ekşisi, Türkiye'de en çok tüketilen soslardan biri olarak biliniyor. Ancak, bazı nar ekşili soslar içerisinde sağlıksız bileşenler, katkı maddeleri ve düşük nar oranları bulunabiliyor. Bu da özellikle diyabet hastaları başta olmak üzere birçok kişide sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Nar Ekşisi Zaraları Neler?

Doğal koşullarda üretilen ve katkı maddesi içermeyen nar ekşisinin birçok faydası olduğu da biliniyor. Kan basıncını dengeleyen, vücut direncini artıran, kolajen üretimini artıran, kemik ağrılarına iyi gelen ve hücre yenilenmesine katkıda bulunan nar ekşisi, doğal yollarla üretildiğinde sağlıklı bir besin olarak tüketilebiliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın aldığı düzenleme ile nar ekşisi izlenimi veren ancak aslında nar aromalı sos, nar sosu, nar ekşisi sosu gibi isimler altında üretilen sosların üretimi yasaklandı. Bu karar ile tüketicilerin daha sağlıklı ürünler tüketmesi amaçlanıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar