Taze Yayın

8/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Mesleğim Geleceğim e Twinning Projesi

 Mesleğim Geleceğim e Twinning Projesi

Eylül 2021 Tarihinden itibaren 6 aylık süreyi kapsayan Mesleğim Geleceğim projesi ortak katılımcıların ve öğrencilerimizin katkılarıyla Nisan 2022 ‘de  başarıyla tamamlanmıştır.Kuruculuğunu Kaniye Dizen Sürer (Şehit Polis Kağan Kılıç Anadolu İmam Hatip Lisesi ,Bornova /İzmir) ve Makbule Sargın’ın(Özel Yozgat Bilim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ,Sorgun/Yozgat) üstlendiği projede Mehtap Karakaş (Yeşilgölcük Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi,Merkez/Niğde),Naciye Sarı(Selçuklu Anadolu Lisesi,Selçuklu/Konya),Ruveyda Bulut(Özel Yozgat Bilim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Merkez/Yozgat),Yeşim Tuba Öztürk(Arguvan Şehit Tuncay Göksu Çok Programlı Anadolu Lisesi,Arguvan/Malatya) proje ortakları arasında yer almaktadır.

Mesleğim Gelecegim Projesi, İçinde bulunduğumuz dijital çağda mesleklerin hızlı ve sürekli olarak değiştiği fikrinden hareketle öğrencilerimizin  mesleklerin değişebileceği ve gelişebileceği anlayışını kazanmalarını sağlamak.

Yaşamındaki karar verme sürecini etkileyen faktörleri fark etmesini ve meslek seçiminde karar verme basamaklarını kullanmasını sağlamak.

Kısa ve uzun vadeli kariyer amaçlarını belirlemelerine destek sunmak.

Kariyer karar verme süreçlerinde kendi görüşleri ile aile ve yakın çevresinin görüşlerini karşılaştırarak daha doğru tercihler yapmalarını sağlamak.

İlgi, yetenek ve mesleki değerlerini ilişkilendirerek, doğru meslek seçimi yapmalarını sağlamak.

Seçecekleri meslekler hakkında yeterli ve doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak.

Öğrencilerin farklı meslekleri icra eden kişilerle röportajlar yaparak meslekleri tanımalarını sağlamak.

Bilgi kaynaklarının güvenilirliğini sorgulayarak ortaöğretim sonrası kariyer tercihleri ile ilgili yardım alabileceği kaynaklara başvurabilme becerilerini artırmak .

Öğrencilerin bireysel meslek seçimi ve karar verme süreçleriyle ilgili bir mektup yazmalarını ve akranları ile paylaşmalarını sağlamak.

Öğrencilerin karma grup çalışmalarıyla meslek seçim sürecini konu alan bir hikaye yazmalarını sağlamak.

Öğrencilerin iletişim süreci içinde iş sosyal ve kültürel hayatında iletişim araçlarını kullanarak etkili iletişim kurma becerilerini geliştirmek.

Takım çalışmalarıyla kişisel gelişimlerini destekleyerek akran desteği sunmak ve grup çalışmalarına aktif katılımlarını sağlamak.

Okulda topluma katkı sağlayacak projeler üretmelerini desteklemek.

Bilişim teknolojileri kullanımında kendini yönetmesini ve Web 2.0 araçlarını tanıyarak aktif kullanma becerilerini geliştirmek.

Öğrencilerin İnternet ortamını  dijital nezaket kurallarına, etik kurallara ve siber güvenliğe dikkat ederek kullanabilme becerilerini artırmayı hadeflemiştir tüm hedeflerine proje sonunda ulaşmıştır.

Projemizin ay ay çalışmaları:

 Eylül : Projenin oluşturulması, Ortakların bulunması;

Ekim: Proje ortaklarımızla toplantı,Logo, Afiş, Ön Anketler,

Kariyer Belirleme: Meslekleri Tanıma( Doktorluk, Öğretmenlik, Avukatlık, Mühendislik, Çiftçilik vb..) 

Kasım : Çeşitli meslek gruplarıyla alakalı öğrencilerin yaptığı video röportaj çalışmaları

Aralık: Mesleki eğilimleri belirlemek için öğrencilere anket çalışması yapılması. ÇİZGİLERLE MESLEĞİM ETKİNLİĞİ,

Ocak: Hayalimdeki ve hedefimdeki meslekle alakalı öğrencilerin mektup yazması ve mektuplarını posta yoluyla birbirlerine iletmesi SESSİZ SİNEMA İLE MESLEĞİMİ ANLATIYORUM,

Şubat- Nisan : Proje final ürünü olan, öğrencilerin başkahramanının kendilerinin olduğu  MESLEĞİM GELECEĞİM adlı hikayeyi yazması ve bu hikayelerin dijital ortamda yayınlanması olarak planmış olup nisanda tüm çalışmalarımız tamamlanmıştır.

Ayrıca çeşitli meslek elemanalarıyla mesleki webinarlar düzenlenmiştir.

7 ay boyunca projemiz hem öğrencilerimize hem de öğretmenlerimize büyük katkı sağlamıştır.Farklı şehirlerde olsakta ortak ürün çıkarabilmenin ve kendimizi meslek hakkında geiştirmenin mutluluğun yaşadık.Projede emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz.

 
Proje tanıtım videosu linki: https://www.youtube.com/watch?v=rLExbNq_2tM&t=2s

Proje ortakları tanıtım linki: https://www.youtube.com/watch?v=I_-9i6jwtJg&t=9s
Yorum Gönder

0 Yorumlar