Taze Yayın

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Ezgilerin Gücü Ninniler eTwinning Projesi

 EZGİLERİN GÜCÜ “NİNNİLER”

 E Twinning Avrupa’daki okullar için kurulmuş bir topluluktur. Ülkemizdeki okulların da katılım sağladığı çok yönlü bir eğitim uygulama topluluğudur. İletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele yönelik bir platform sunmaktadır.

Hacı Dudu Mehmet Gebizli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri sözlü geleneğimizin en önemli ürünlerinden olan “ninnilerin” yaşatılması ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak adına “Ezgilerin Gücü Ninniler” adlı E-Twinning projesi hazırladılar. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden ve farklı okullardan 62 öğrenci ve 8 öğretmen ile birlikte çalışmaları devam eden projenin hedefi ninniler hakkında farkındalık oluşturmak. Öğrenciler kültürel mirasımızın korunması, sözlü geleneğimizin yaşatılması ve bunları nesilden nesile aktarabilmek adına E-Twinning projesi kapsamında ninnileri derlediler. 

Projenin yürütücüsü Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Tekin Kaya, öğrencilerinin hem ülkemizdeki ninnileri hem de dünyadaki ninnileri araştırdıklarını söyledi. Aynı zamanda “Karagöz Perdesinde Ninni Yarışması”, “Okulumuz Ninni Söylüyor”, “Mahallemdeki Bebeklere Ninni söyleyelim”, “Sınıfımız Ninni Yazıyor” gibi projeye bağlı alt çalışmalarla uygulamalı olarak ninnileri yaşatmaya çalıştıklarını belirtti. 

Proje, Antalya’dan 2 okul, aynı zamanda farklı illerden 4 kardeş okul ile birlikte yürütülüyor. İzmir’den 2, Kahramanmaraş’tan 1 ve Mersin’den 1 olmak üzere toplam 6 okul proje ortağı. Proje ortağı okulların öğrencileri ile “Balu Balu adlı dijital dergi çıkarmak, zihin haritası oluşturmak, ninnilerle ilgili yarışmalar yapmak, Türkiye ve dünya ninni haritası oluşturmak, birlikte ninni söylemek” gibi ortak ürünler oluşturulduğu belirtildi. Web 2 araçları ile oluşturulan bu ürünler çalışmaları programı üzerinden ortak ürünler oluşturuldu. Söz konusu ürünler e Twinning sayfasında video, fotoğraf şeklinde kayıt altına alındığı ifade edildi. 

Proje yürütücüsü Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Tekin Kaya, Ninni gibi güçlü bir iletişim aracını sadece yavrumuzu uyutmak için değil, onun çok yönlü gelişimini desteklemek için de söylememiz gerektiğini belirtti. 

İnsanlar nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, birbirlerine belirli duygularını iletmek için sesler, ritimler ve ezgiler kullanırlar. Dünyanın herhangi bir yerinde bebeğini sakinleştirmek için bir annenin kullandığı melodi ile dünyanın öbür ucundaki annenin kullandığı melodinin benzerlikleri olduğu aşikardır. Ninniler evrenseldir, eşsizdir, kültürlerimizin yansımasıdır. Kültürel mirasın taşınmasında ninnilerimiz önem arz etmektedir.Yorum Gönder

0 Yorumlar