Taze Yayın

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Digi-lovers eTwinning Projesi

 DIGI-LOVERS!

     Ekim 2021 tarihinde çalışmalarına başlayan Digi-lovers eTwinning projemiz Nisan 2022’de başarıyla tamamlanmıştır. Kuruculuğunu Merve AKAN (Yeşilgölcük İmam Hatip Ortaokulu, Niğde, Türkiye) ve Şeyma KARATON’UN (Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu, Karaman, Türkiye) üstlendiği projede Aysun KAVAS (Ayaşent İrfan Kırdar Ortaokulu, Bergama, Türkiye), Ebru KİLCİ (Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ankara, Türkiye) ve Zahide Nur DUVAN (Azapbaşlı Şehit Hasan Basri Kayaaltı Ortaokulu, Yozgat, Türkiye) proje ortakları arasında yer almaktadır. 

Digi-lovers eTwinning projesi öğrencilerin aktif bir şekilde web 2 araçlarını kullanmasını, teknolojik okuryazarlık kazanmasını, İngilizce dil becerilerinde yetkinlik kazanmasını hedeflemiş bir proje olmakla birlikte; tüm hedeflerine proje sonucunda ulaşmıştır. 

21. y.y becerilerini kazandırma yolunda aktiviteler gerçekleştirdiğimiz eTwinning projemizde;

Ekim ayında ilk çalışmalarımız başlamıştır. Öğrenci tanıtımları, şehir tanıtımları, logo ve poster seçimleri bu ay içerisinde tamamlanmıştır. Tüm bu etkinlikler için Canva, Postermywall, Pixton ve Chatterpix gibi farklı web 2.0 araçları kullanılmıştır.

Kasım ayında Plotagon, Toonytool gibi farklı web 2.0 araçları kullanılarak öğrencilerimizin ortak müfredat üzerinden animasyonlar oluşturulmalarına fırsat sağlanmıştır. Aralık ayında ise, öğrencilerimizin farklı sunum araçlarını keşfetmelerine olanak sağlayacak etkinliklere yer verilmiştir. Bu kapsamda öğrencilerimiz Genially, Google Slides gibi farklı alternatiflerden sunumlar hazırlamıştır. Kasım ayı sonunda işbirlikçi çalışmalarımızdan biri olan ‘proje takvimi’ için gerekli çalışmalara başlanmıştır. Ocak ayında ise öğrencilerimiz Tarsia aracını kullanarak kelime oyunları tasarlamışlardır. Öğrencilerimizin hazırlamış olduğu oyunlar kağıda basılarak sınıf ortamında oynanmıştır. Şubat ayında ise işbirlikçi araçlar arasında en sevilenlerden biri olan Thinglink web 2.0 aracı ile tüm ortakların öğrencilerinin paydaş olduğu işbirlikçi bir çalışma ortaya konmuştur. Mart ayında ise, öğrencilerimize çeşitli alternatifler sunularak bu alternatifler arasından diledikleri araç ile karikatür oluşturmaları istenmiştir. Öğrencilerimiz, Storyboardthat, Pixton gibi farklı araçları deneyimleyerek karikatürler oluşturmuşlardır. Son olarak Nisan ayında, iki farklı çalışmaya yer verilmiştir. İlk çalışmamız olan e-kitap etkinliğimiz karışık takım çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Storyjumper aracı kullanılarak yapılan çalışmamızda, proje öğrencilerimiz farklı takımlardaki danışman öğretmenlerinin koordinesinde ortak bir çalışmaya imza atmışlardır. Ortak yazılan hikayeye proje öğrencilerimiz tarafından ses de eklenmiştir. Son çalışmamızda ise; öğrencilerimizin Bilişim Teknolojileri derslerinde aktif olarak kullanmayı öğrendikleri Scratch aracı ile sesli sanal resimli sözlük çalışması yapılmıştır. 

7 ay boyunca dolu dolu geçen projemiz hem öğrencilerimize hem de öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine büyük katkı sağlamış ve başarı ile tamamlamıştır. Her şeyden önce tüm bu kazanımların keyifle geçmesi öğrencilerimizde birlikte iş yapma, projelere dahil olma ve sorumluluk bilinci kazandırma noktasında olumlu izler bırakmıştır. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.
İşbirklikçi çalışma linklerimiz:

https://www.thinglink.com/scene/1571626499251896321

https://scratch.mit.edu/projects/682138180

Ortak ürün linkimiz;

https://www.storyjumper.com/book/read/129467142/6240993d64eafYorum Gönder

0 Yorumlar