Taze Yayın

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Steam For Green Nature eTwinning Projesi

    Son birkaç yıldır doğanın gücünü daha çok keşfetmeye ve anlamaya ihtiyaç duyduk. Bizler içinde yaşadığımız dünyamızın bize sunduğu imkanların farkında olmaya ve onu korumaya gönüllü olduk. Biz kim miyiz? Biz “STEAM for Green Nature” etwinning projesinin ortaklarıyız. Bazılarıyla, geçen yıl “Dijital Science” etwinning projesinde yollarımız kesişti ve bu yıl da yeni ortaklar ile proje çalışmalarına devam ediyoruz. Proje başvurumuzu Ocak ayında yaptık Şubat ayında STEM öğrenme senaryosu etkinliklerine başladık. 30 Nisan da projeyi bitireceğiz.  Çalışmamızın temelini bir STEAM öğrenme senaryosu oluşturmakta. Öğrenme senaryosunun basamaklarını okullarımızda uyguluyoruz. Projemiz ile amacımız öncelikle öğrencilerimizde sonra da daha büyük bir kitlede sürdürülebilir bir iklim için farkındalık yaratmak. Öğrencilerimizin bundan sonraki yaşam biçimlerine iklim değişikliğine daha az zararlı aktiviteleri adapte etmelerinin önemini anlatmak. STEAM çalışmalarını yaygınlaştırmak için proje hazırlıklarına başladığımızda farklı branştan meslektaşlarımızın katılmasına uygun çalışmalar belirledik. Çünkü, “Küresel İklim Krizi” hepimizin sorunu. Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve İngilizce branşından öğretmenler ile çalıştık. Ayrıca okullarımızdaki zümre öğretmenlerimiz, görsel, Teknoloji tasarım öğretmenleri de bizlere destek oldular. 


Öğrenme senaryosunun uygulanmasında çalışmalarımızı hem yüz yüze hem de uzaktan çalışmalarımızı 8 okulda yürüttük. Çalışmalarımızda karışık ülke takım çalışmaları ve işbirlikçi çalışmalara da yer verildi.

Etkinlikler

Ders konularımız ile de entegre ettiğimiz senaryomuzda pek çok etkinliğe yer verdik. Uyguladığımız ön testin ardından öğrencilerimiz poster ve logolar hazırladılar. Aylık olarak yaptığımız toplantılarımızda ortaklarımızla ve öğrencilerimizle aldığımız kararlara göre etkinliklerimizi sürekli güncelledik. Güvenli internet günü için seminerlere katıldık ve kendimiz seminerler düzenledik.

Uzman desteği aldık. Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma (TEMA) vakfı sorumlusu ile online seminer planladık. İTÜ çevre mühendisliği Çevre Kulübü öğrencilerimize dünya su gününde “Suyun göz yaşları” isimli sunumlarını online olarak gerçekleştirdiler.
Atıkların da kıymetli olduğunu anlatmak için öğrencilerimizden geri dönüşüm malzemelerinden ürünler tasarlamalarını istedik. “Botanik bahçesi” ve “Tabiat Parkı” na öğrencilerimizle gezi düzenledik.

  https://youtu.be/GEd_5Snue-U

Dünya orman haftasında sınıflarımızda şarkılar söyledik. Öğrencilerimiz sloganlar hazırladılar. Sloganlar arasından en çok beğenilen sloganlar ile rap şarkı yapıldı ve işbirlikçi bir ürün oluşturduk.

https://youtu.be/Qn4aznF0gSI

Ayrıca Dünya Su günü için karışık ülke takımlarından oluşturduğumuz gruplarımızdaki öğrencilerle pano oluşturduk. Pano olarak hazırladığımız sayfalardan takvim oluşturduk.

https://drive.google.com/file/d/1svXRhxT9QFrUFkLQzMtUCjfDQ2iOR6dr/view?usp=sharing


Doğaya verdiğimiz karbonun hangi faaliyetler sonucu oluştuğunu anlatmak için öğrencilerimize videolar izlettik. Karbon ayak izi ve su ayak izlerini hesapladılar.Okul panolarımızda yaptığımız çalışmaları sergiledik. 


Zümre öğretmenleri ile iş birliği yaptık ve okul panolarımızı tüm sınıfların yaptığı etkinliklerle süsledik. Projedeki öğrencilerimiz iklim değişikliği konusunda araştırmalar yaptılar ve öğrendiklerini hazırladıkları sunumlar ile okulumuzdaki diğer sınıflardaki arkadaşları ile paylaştılar. Okul dışarıda etkinliği yaptık. Plantnet telefon uygulaması ile öğrencilerimiz okulumuzun bahçesindeki bitki çeşitliliğinin farkına vardılar. 
Okulumuzda Çevre kulübü kurduk.

Öğrencilerimiz sloganlar yazdılar. Bu sloganlardan en beğenilen sloganları seçtik ve en beğenilen 6 sloganı web2.0 aracı ile rap şarkısına dönüştürdük.

https://youtu.be/Qn4aznF0gSI

https://youtu.be/gdG34OlLz2Y

İklim değişikliği konusunda öğrencilerimiz işbirlikçi bir ürün olarak hikaye yazdılar. Hikayeyi Pixtonweb2.0 aracı ile karikatüre dönüştürdüler.


Çalışmalarımızı yaygınlaştırmak için Facebook, instagram, youtube kanalı ve okul web sitesini kullandık. Whatsapp gruplarından hem haberleşme hem de çalışmalarımızı paylaşmak amaçlı faydalandık.

15-16 Nisan tarihlerinde Türkiye II. Scientix çalıştayına katıldık. Projemizi tanıttık. İzmir ETwinning İzmir Haber bülteninde ve “Türkiye Scientix Elçileri Proje Çalışmaları” kitabında projemizi paylaştık.

https://europeanschoolnet.basecamphq.com/projects/14686371-scientix-4-scientix-ambassadors/posts/113491917/comments#426276621

https://europeanschoolnet.basecamphq.com/projects/14686371-scientix-4-scientix-ambassadors/milestones?from_date=2022-03-28#cal

 

Öğrenme çıktıları

Öğrencilerimiz iklim değişikliğinin sebep ve sonuçlarını öğrendiler. Küresel ısınmayı azaltmak için neler yapabileceklerini keşfettiler. Çevrelerindeki bitki örtüsünün farkına varıp canlı çeşitliliğinin önemini kavradılar.Yorum Gönder

5 Yorumlar

 1. Yolum güzel insanlarla kesişti. Ne güzel şeyler yapıldı Öğrencilerim çok mutlular. Ömürlerin de farkındalık yapmanın gururu içindeyim. Projedeki arkadaşlarıma huzur ve birlikte güzel işler yaptığımız için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Steam For Green Nature e Twinning projesinin ortak okullarından Çakırbeyli Ortaokulu olarak bu projede yer almaktan çok keyif aldık.Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin öğrencilerimizin farkına varmasını destekleyecek etkinlikler yaptık.Aslında her bir öğrencimiz doğal çevresine sahip çıkan bir temsilci gibi çalıştı ve bu bilinci onlara aşılamaya çalıştık.Stem eğitim planı merkezinde farklı ve güzel etkinlikler ortaya çıktı.Kurucu ortağımız Şembenem Gençtürk öğretmenimiz aracılığıyla projemizi öğretmen çocuk platformunda tanıtma şansımız oldu.Emeği geçen Şebnem öğretmenimize,proje ortajlarımıza ve öğretmen çocuk platformuna teşekkür ederiz.
  Çakırbeyli Ortaokulu Tülay Ünlü

  YanıtlaSil
 3. Cok çalışkan ve özverili bir grupla beraber çalışmaktan büyük bir zevk aldım. Projedeki herkes cok hevesli ve sürekli aktivite halindeyiz. Yeni şeyler öğrenmek ve bunu aktarmak heyecan verici. Iyi ki projeye dahil oldum.

  YanıtlaSil
 4. Böyle güzel bir projede olmak gurur verici..Sebnem öğretmenime çok teşekkür ederim.Bana yeni bir dünyanın kapılarını açtı.Yeni şey ler öğrenmek çok keyifliydi.Öğrencilerle aramızda ayrı bir bağ oluştu.Yeni öğretmen arkadaşlarla tanıştım. Küresel ısınma ve iklim değişikli farkındalığını artırmak çok önemli...Bu proje ile çok kişiye ulaştığımızı düşünüyor um.Ögretmen Çocuk platformu ile yayılmaya devam ederek ...Ne mutlu bize...

  YanıtlaSil
 5. Bu projede Şebnem hocam ve diğer arkadaşlarla çalışmaktan zevk aldım. Verimli eğlenceli bir proje oldu. Az zamana çok işler sığdırdık.teşwkkürler herkese

  YanıtlaSil

Yapacağınız tüm yorumlar benim için çok değerlidir. Lütfen istekleriniz ve güzel mesajlarınızı benden esirgemeyin...